Teren powiatu gostyni艅skiego wchodzi w sk艂ad historycznej Ziemi Gostyni艅skiej stanowi膮cej cz臋艣膰 Mazowsza. O jego odleg艂ym rodowodzie 艣wiadcz膮 liczne znaleziska archeologiczne (ostatnie badania archeologiczne wykaza艂y, 偶e cz艂owiek przebywa艂 na tym terenie ju偶 w schy艂kowym paleolicie (10.000 - 800 lat p.n.e.). Pierwsze wzmianki o Gostyninie pochodz膮 z 1279r. Gostynin notowano jako stolic臋 kasztelami od 1329r. Prawa miejskie przyzna艂 mu ksi膮偶臋 mazowiecki Ziemowit IV w 1382r. - Gostynin by艂 w贸wczas stolic膮 Ziemi Gostyni艅skiej. Miasto by艂o po艂o偶one na szlaku handlowym (bursztynowym i solnym), dlatego pr臋偶nie si臋 rozwija艂o. By艂o te偶 siedzib膮 ksi膮偶膮t mazowieckich. Gdy w 1462r. Ziemia Gostyni艅ska zosta艂a przy艂膮czona do Korony, Gostynin zosta艂 siedzib膮 powiatu w wojew贸dztwie rawskim.
Za zgod膮 Zygmunta I Starego miasto w 1520r. otrzyma艂o prawo u偶ytkowania okolicznych las贸w. Po bitwie pod Ka艂uszynem w gostyni艅skim zamku uwi臋ziony zosta艂 car Wasyl Szujski z bra膰mi. Miasto bardzo podupad艂o w wyniku najazdu szwedzkiego w XVII w., w 1660r. by艂o tu zaledwie 20 domostw. Nast臋pne zniszczenia przynios艂y wojska rosyjskie atakuj膮ce broni膮cych si臋 konfederat贸w barskich w 1772r., natomiast w 1809r. znaczne straty i zniszczenia przynios艂y liczne przemarsze wojsk i du偶y po偶ar miasta. W 1824r. Gostynin sta艂 si臋 licz膮cym o艣rodkiem produkcji sukna (po sprowadzeniu do miasta ok. 100 tkaczy z Niemiec). Wkr贸tce nast膮pi艂 wzrost liczby ludno艣ci, pobudowano ratusz i hale targowe. W 1925r. Gostynin uzyska艂 po艂膮czenie z P艂ockiem i Kutnem lini膮 kolejow膮, co przyczyni艂o si臋 do jego wi臋kszego rozwoju. Oko艂o 3 lata p贸藕niej by艂o tu ju偶 300 warsztat贸w rzemie艣lniczych. W 1939r. miasto liczy艂o 12 ty艣. mieszka艅c贸w.
Podczas II wojny 艣wiatowej Niemcy rozstrzelali w Gostyninie oko艂o 100 os贸b, a 4 ty艣. 呕yd贸w wywieziono do miejsc zag艂ady. Zniszczone zosta艂o ponad 15% ca艂ej zabudowy miejskiej. W okolicy Gostynina dzia艂a艂 ruch oporu. Gostynin zosta艂 wyzwolony 18 stycznia 1945r. Z terenu gminy Gostynin nale偶y wyr贸偶ni膰 jedn膮 ze starszych miejscowo艣ci jest ni膮 Solec, ju偶 w XV w. erygowano tu parafi臋. Miejscowo艣膰 Pacyna uzyska艂a prawa miejskie w 1519r. Nale偶a艂a w贸wczas do powiatu g膮bi艅skiego w ziemi gostyni艅skiej. P贸藕niej utraci艂a prawa miejskie, a jej nazw臋 uproszczono na Pacyna. Sanniki by艂y niegdy艣 wsi膮 ksi膮偶臋c膮. W 1462r. zmar艂 tu ksi膮偶臋 mazowiecki Siemowit VI. Od XVI w. miejscowo艣膰 by艂a siedzib膮 starostwa niegrodowego. W 1863r. cz臋艣膰 robotnik贸w z tutejszej cukrowni przy艂膮cza si臋 do powstania. Jedn膮 ze starszych miejscowo艣ci jest Osmolin. Osada ta wzmiankowana by艂a ju偶 w 134 lr. Prawa miejskie posiada艂a od 1462r. nale偶a艂a do powiatu g膮bi艅skiego w ziemi gostyni艅skiej. P贸藕niej Osmolin utraci艂 prawa miejskie. Obszar gminy Szczawiu Ko艣cielny to teren niezmiernie bogaty w 艣lady osadnictwa pradziejowego. Odkryto tutaj 527 stanowisk archeologicznych, na kt贸re sk艂adaj膮 si臋 obozowiska, punkty osadnicze, cmentarzyska i grodzisko. W XII w. rozwijaj膮 si臋 osady w Szczawinie, Tr臋bkach i 艁uszczanowie. Najpr臋偶niej dzia艂aj膮ce o艣rodki w 艣redniowieczu to m. in. Tr臋bki i Suserz. Szczawiu Ko艣cielny przejmuje wiod膮c膮 rol臋 na tym terenie pod koniec 艣redniowiecza.
|